Povijest Zelene javne nabave
Godine 2002. OECD je usvojio Preporuku o zelenoj javnoj nabavi, a 2003. pojam GPP (Green Public Procurement) prvi puta je istaknut u Komunikaciji Komisije o integriranoj politici proizvoda.
Godine 2008. Komisija pokreće Komunikaciju „Javna nabava za bolji okoliš“ kao dio Akcijskog plana za održivu potrošnju i proizvodnju i održivu industrijsku politiku, za provedbu novog instrumenta, zelene javne nabave (GPP).
Iako je GPP dobrovoljni instrument, on ima ključnu ulogu u naporima EU-a da postane resursno učinkovitije gospodarstvo. Može pomoći u poticanju kritične mase potražnje za održivijom robom i uslugama. S vremenom dobiva sve više na važnosti i za nekoliko godina očekuje se da će sve javne vlasti uključiti GPP u svoje dnevne odluke o kupnji. Europska komisija postavila je indikativni cilj da bi do 2020. godine 50% svih postupaka javnih natječaja trebalo podržavati zajedničke temeljne kriterije europske zelene javne nabave.
Pitanje koje treba riješiti je da je u EU samo 12% malih i srednjih poduzeća sudjelovalo u natječajima za javnu nabavu koji su uključivali ekološke zahtjeve, a samo 7% je uspjelo sa svojim ponudama. Mala i srednja poduzeća nisu sudjelovala u natječaju za javnu nabavu sa zahtjevima zaštite okoliša smatraju proces prekompliciranim (20%) i previše papirologije (16%).
Ovaj članak omogućuje udruženje Hrvatski interijeri u okviru projekta „Poticanje razvoja održive proizvodnje namještaja za zelenu javnu nabavu“, sufinanciranog iz Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014. – 2020.